Główne atrakcje strona_warto.png powrot.pngPowrót
  zabytki.png  

Pomnik kolejki wąskotorowej

  zabytki.png  

Przy ul. Wrocławskiej ustawiono odrestaurowaną lokomotywę historycznej już Kolejki Wąskotorowej, która we wrześniu 1991 roku zakończyła swoją działalność. Lokomotywa symbolicznie upamiętnia funkcjonowanie Kolejki Wąskotorowej w Trzebnicy. Jest to projekt zrealizowany w ramach I edycji Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy naszej gminy licznie oddali głos na to właśnie zadanie.

Pod koniec marca 2014 roku, na skwerku przy ul. Wrocławskiej, przygotowano fragment torów, na których później ustawiono odrestaurowaną lokomotywę. Cała procedura wymagała sprawnej koordynacji i zaplanowanej logistyki – lokomotywa przywieziona została na specjalnej lawecie, po czym na torach została ustawiona przy pomocy dźwigu. Przy lokomotywie powstanie również tablica informacyjna z krótkim rysem historycznym kolejki wąskotorowej, przebiegiem jej trasy oraz oczywiście ze zdjęciami pochodzącymi z lat świetności kolejki.

Wszystkich zainteresowanych historią Wrocławskiej Kolejki Wąskotorowej, w tym jej trzebnickiego odcinka, zachęcamy serdecznie do obejrzenia specjalnej wystawy w Muzeum Regionalnym w Trzebnicy (Rynek, Ratusz - wtorki, czwartki i soboty w godzinach od 12:00 do 16:00).

 
 

 
 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności