Wiadomość od Super Kota kategoria_trasy.png powrot.pngPowrót

Serwus Pomocniku!

Wypowiedziałeś już życzenie do Drzewka Szczęścia? Przywitałeś się z Lubuszką i Kociogórkiem? Para tych kotów przynosi szczęście wszystkim nowożeńcom, którzy biorą ślub w Ratuszu. Stoisz w centrum miasta. To Rynek. Możesz wejść po schodach i zajrzeć do zabytkowego Ratusza. Obok fontanny znajduje się pręgierz. Czy wiesz do czego kiedyś służył?

Super Kot

 

2.

Serwus Pomocniku!

W tym miejscu już niedługo będzie przebywał dostojny Mruczysław. To mój najlepszy przyjaciel :) Niewielu wie, że pochodzi on z arystokratycznej rodziny powiązanej z królewskim dworem, a prapraprapradziadek Mruczysława był ulubieńcem Księcia Henryka Brodatego! Czy wiesz kto był żoną Księcia Henryka Brodatego?


Obok Mruczysława zamontowana zostanie skrzynka pocztowa. Dzięki niej będę się z Wami komunikował. Możecie wysyłać do mnie listy i Wasze rysunki, a także odpowiedzi na zagadki i konkursy. Podrzucę je na stronę internetową Trzebnicy (zakładka Dla Dzieci).

Super Kot

 

3.

Serwus Pomocniku!

Oto jedna z głównych ulic Trzebnicy! Czy wiesz, że Trzebnica otrzymała prawa miejskie już w 1250 roku? A czy wiesz jak brzmiała nazwa tej ulicy przed II wojną światową? [odp. Lange Strasse – ulica Długa]

Super Kot

 

5.

Serwus Pomocniku!

Znajdujesz się przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Trzebnicy. Dla aut i pieszych zamontowano sygnalizację świetlną, aby ułatwić i usprawnić ruch oraz zwiększyć bezpieczeństwo. Czy wiesz jak należy przechodzić przez jezdnię z sygnalizacją świetlną? Co oznacza kolor zielony, a co czerwony? A gdzie przechodzisz przez ulicę, gdy nie ma na niej świateł? Jakie są zasady przechodzenia na pasach?

Super Kot

 

4.

Serwus Pomocniku!

Koniecznie wejdź do środka Punktu Informacji Turystycznej i zdobądź moją pieczęć! Teraz jesteś prawdziwym Pomocnikiem Super Kota! Możesz też odpocząć i pokolorować moją podobiznę :), a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o Trzebnicy. Na pewno też otrzymasz tam mapkę ze ścieżką moich śladów - znajdziesz je wszystkie?

godziny otwarcia: 7.00 - 15.00 od poniedziałku do piątku

Super Kot

 

5.

Serwus Pomocniku!

Przed Tobą Urząd Miejski. Czy wiesz ile okien ma drugie piętro tego budynku? [odp. 76] Pamiętaj, że jak przyjdziesz tu z rodzicami, którzy będą musieli pozałatwiać jakieś sprawy, to Ty możesz poczekać i pobawić się w jednym z dwóch kącików dla dzieci. Możesz na przykład pokolorować moja podobiznę :)

Super Kot

 

6.

Serwus Pomocniku!

Przed Tobą ołtarz polowy. Ogromy plac, na którym odbywają się różne uroczystości kościelne i wydarzenia kulturalne. Zadanie dla Ciebie, mój Pomocniku - policz wszystkie ławki znajdujące się na placu pielgrzymkowym! Czy wiesz jak nazywa się kościół, który widzisz za ołtarzem polowym?

Super Kot

 

7.

Serwus Pomocniku!

Na terenie Trzebnicy znajduje się dużo gablot informacyjnych takich ja ta. Wywieszane są w nich plakaty zapraszające na nadchodzące wydarzenia kulturalne i sportowe, a także ważne komunikaty, obwieszczenia i informacje. Mój Pomocnik musi być zorientowany co się dzieje w mieście! :)

Super Kot

 

9.

Serwus Pomocniku!

Czy potrafisz nazwać wszystkie zwierzęta wyrzeźbione na górze? Jakie dzisiaj ciśnienie i temperatura? :) Wiesz gdzie jest północ, a gdzie południe, wschód i zachód? Pomocnik Super Kota musi się orientować w terenie! A czy wiesz jaką postać przedstawia rzeźba wewnątrz? [odp. św. Franciszek]

Super Kot

 

10.

Serwus Pomocniku!

Tuż za murem znajduje się Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek. Trzebnicki zabytek jest jednym z najpiękniejszych obiektów na trasie Południowo-Zachodniego Szlaku Cysterskiego. Czy wiesz, że mieszkające tu Siostry Boromeuszki opiekują się dużymi ogrodami wewnątrz Klasztoru, uprawiają warzywa i owoce, wytwarzają przepyszne przetwory? Można spróbować tych smakołyków oraz pospacerować po ogrodach podczas Majówki organizowanej co roku dla mieszkańców i turystów. Czy wiesz co oznacza słowo habit? I jak wygląda habit Sióstr Boromeuszek?

Super Kot

 

11.

Serwus Pomocniku!

Dotarliśmy do mojego kolegi - Nastroszka :) Jak widzisz najeżył się na widok małej myszki! Nastroszek jest jeszcze bardzo młody, wiele nauki przed nim. Mogę Ci zdradzić, że Nastroszek uwielbia jeść tuńczyka, czytać komiksy i obserwować nocą gwiazdy. Jest też świetnym zwiadowcą. Pozdrów Nastroszka ode mnie i ruszamy dalej! Może na karuzelę? Albo huśtawkę? A może zagrasz z kimś w badmintona?

Super Kot

 

12.

Serwus Pomocniku!

Umiesz jeździć na rolkach, deskorolce albo rowerze? Może kiedyś spróbujesz swoich sił na rampie :) Poproś rodziców, żeby opowiedzieli Ci co się kiedyś znajdowało w miejscu dzisiejszego Parku Solidarności [odp. staw]. Podpowiedzi możesz poszukać na starych fotografiach Parku, które są na jednej z tablic niedaleko Ciebie!

Super Kot

 

13.

Serwus Pomocniku!

Mój Pomocnik musi też dbać o przyrodę! O roślinki i o zwierzęta. Mam nadzieję, że nie wyrzucasz śmieci na trawnik ani w lesie! A jeśli masz pieska, to wyprowadzasz go często na spacer, wyrzucając jego kupki w specjalnym woreczku do odpowiedniego kosza? W Parku Solidarności też są takie kosze i worki – czy wiesz gdzie? A czy wiesz jak segregować śmieci w domu i do jakich pojemników je wyrzucać? Pamiętaj, musimy dbać o nasze środowisko!

Super Kot

 

14.

Serwus Pomocniku!

Pomocnik Super Kota musi być wysportowany :) Jaka jest Twoja ulubiona dyscyplina sportu? W co najchętniej grasz z tatą i mamą? W ile sekund przebiegasz 50 metrów?

Super Kot

 

15.

Serwus Pomocniku!

Przed Tobą Kompleks Boisk Sportowych ORLIK. Czy wiesz jakie dyscypliny sportu można tu uprawiać? A czy wiesz, że zimą powstaje tu lodowisko? Potrafisz jeździć na łyżwach? Miłej zabawy na ORLIKU :)

Super Kot

 

16.

Serwus Pomocniku!

Przywędrowaliśmy do Przedszkola nr 1 w Trzebnicy im. Krasnala Hałabały. O tam, Hałabała macha do Ciebie! Widzisz jaki kolor ma jego czapka? A który obrazek z wystawy na płocie Przedszkola podoba Ci się najbardziej?

Super Kot

 

17.

Serwus Pomocniku!

Trzebnickie Stawy! Rybacy, rowerzyści, biegacze, miłośnicy nordic-walking, spacerowicze, do tego kaczuszki i inne ptaki. Tu się dopiero dzieje! Często tu przychodzisz, Pomocniku? Na specjalnych tablicach znajdujących się przy stawach możesz zobaczyć jakie gatunki zwierząt i roślin występują w tym miejscu. Czy potrafisz je odnaleźć? Już wiesz jak nazywa się każdy ze stawów?

Super Kot

 

18.

Serwus Pomocniku!

Przy scenie jest Stawcio. Śpioch jeden! Ale za to świetny strateg i myśliciel! Do tego super obserwator. Pilnuje okolicy nocą. Ile kroków zrobisz z tego miejsca do Stawcia? Powiedz mu na ucho jakiś sekret, na pewno go zachowa! Tylko Go nie budź, niech sobie odpoczywa :) Mam dla Ciebie zadanie Mój Pomocniku! Musisz wejść na scenę i zaśpiewać piosenkę, np. “Wlazł kotek na płotek” albo powiedz wierszyk, albo odegraj jakąś scenkę.

Super Kot

 

19.

Serwus Pomocniku!

Znajdujesz się przy wejściu do Lasu Bukowego. Często tu spacerujesz? Odkryłeś już ścieżkę przyrodniczą i historyczną? A może jeździsz tu na rowerze? Pamiętaj, jak należy się zachowywać w lesie – nie wolno śmiecić ani straszyć zwierząt. Miłej wyprawy!

Super Kot

 

20.

Serwus Pomocniku!

Czas na chwilę zabawy :) Ale i małe zadania. Pomocnik Super Kota zawsze jest czujny! Na huśtawce i zjeżdżalni znajduje się naklejka obok naklejki Fundacji Muszkieterów. Czy wiesz co to za symbol i kto na nim jest? [odp. Herb Gminy Trzebnica, a na nim głowa św. Piotra i klucze]

Super Kot

 

21.

Serwus Pomocniku!

Cisza o poranku, odpoczynek, zapach trawy i wody, szum lasu i plusk ryb oraz kaczek. Za to wszystko rybacy kochają to miejsce. Codziennie znajdziesz tu amatorów takiego spędzania wolnego czasu. Możesz od nich dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat łowienia ryb. A rybki są pyszne i zdrowe! Czy wiesz, że Las Bukowy i Stawy Trzebnickie były kiedyś chętnie odwiedzanym i znanym uzdrowiskiem? Poproś rodziców, żeby na stronie internetowej Trzebnicy pokazali Ci piękne zdjęcia z tamtych czasów. A Twoje zadanie na teraz to opowiedzieć jak zmienia się otaczający Cię tutaj krajobraz w zależności od pory roku.

Super Kot

 

22.

Serwus Pomocniku!

Jak tam ćwiczenia na ścieżce zdrowia? Które stanowisko było dla Ciebie najtrudniejsze? Potrafisz się wspinać, biegać, łapać równowagę, huśtać i skakać? No to świetnie! Idealnie pasujesz na mojego Pomocnika! Teraz jeszcze powiedz jaki jest wynik tego zadania: 2+2x2=? A wiesz ile jest stanowisk do ćwiczeń na ścieżce zdrowia?

Super Kot

 

23.

Serwus Pomocniku!

Czas na odpoczynek i piknik pod wiatą w Lesie Bukowym :) Pamiętaj, że w lesie nie można palić ognisk, niszczyć drzew i krzewów ani hałasować. Twoje zadanie, to zabawa w obserwatora – spróbuj wypatrzeć jakieś zwierzątko i poprzyglądać się jego zachowaniom. Możesz opisać mi swoje obserwacje w liście :)

Super Kot

 

24.

Serwus Pomocniku!

Trzebnicki Park Wodny ZDRÓJ! Moje ulubione miejsce na odpoczynek i relaks. To nieprawda, że koty nie lubą wody! Wiesz jaki zwierzak stoi w brodziku? A ile jest torów do pływania w basenie sportowym? Potrafisz już pływać, Mój Pomocniku? Przy głównym wejściu siedzi Aquarius i wita wszystkie dzieci. Muszę Ci zdradzić, że Aquarius jest świetnym pływakiem i doskonałym nurkiem. A jak go pogłaszczesz to może przekaże Ci odrobinę swoich umiejętności :)

Super Kot

 

25.

Serwus Pomocniku!

Lubisz latem przychodzić na basen zewnętrzny? Super! Ja też! Ile sekund zajmuje Ci zjazd w zjeżdżalni? :) Wiesz ile ma ona metrów? [odp. 73 m]

Super Kot

 

26.

Serwus Pomocniku!

Z tego miejsca doskonale widać Winną Górę. Zwaną tez na moją cześć Kociakiem :) Tutaj w 1987 roku trwały wykopaliska archeologiczne i odkryto najstarsze ślady człowieka w Polsce! Pochodzą one sprzed 500 000 lat! Na podstawie tych odkryć wiemy, że mieszkający tu wtedy ludzie polowali na łosie, konie, nosorożce, bizony, łowili tez ryby, np. szczupaki. Spróbuj zgadnąć ile metrów ma Kociak? [odp. 219 m n.p.m.]

Super Kot

 

27.

Serwus Pomocniku!

Trzebnicki Ratusz powstał w 1605 roku, ale wyglądał wtedy zupełnie inaczej, ponad 100 lat później zastąpiono go innym budynkiem, a ten obecny pochodzi z końca XIX wieku. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Regionalne (które możesz odwiedzić we wtorki i czwartki) oraz Sala Ślubów. Czy umiesz odczytać godzinę z zegara na Ratuszu?

Super Kot

 

28.

Serwus Pomocniku!

Oto budowa nowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy – już niedługo dzieci będą miały tu kolorowe i duże sale, zieleń, przestrzeń i dużo zabawy. Czy wiesz kto jest patronem tej szkoły? Czy jesteś jednym z jej uczniów? A kim chciałbyś być jak dorośniesz?

Super Kot

 

29.

Serwus Pomocniku!

W tym miejscu powstaje Szkoła Muzyczna I i II Stopnia! Lubisz śpiew i muzykę? Potrafisz grać na jakimś instrumencie, a może chciałbyś się tej sztuki nauczyć? Spróbuj wymienić jak najwięcej instrumentów jakie znasz :)

Super Kot

 

30.

Serwus Pomocniku!

Czy wiesz dlaczego ten staw nazywa się Gondolowy? W XIX wieku, kiedy w Trzebnicy funkcjonowało znane i chętnie odwiedzane uzdrowisko na tym właśnie stawie można było popływać gondolami. Zwróć uwagę, że ten staw leży najniżej z trzech znajdujących się tu akwenów wodnych, a woda z tego położonego najwyżej (na którym jest wyspa) spływa swobodnie pod ziemią aż tutaj. Taki system nazywa się kaskadowym. A czy wiesz jakie drzewa rosną wzdłuż alejki, na której jesteś?

Super Kot


 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności