Główne atrakcjestrona_warto.png powrot.pngPowrót

Trzebnickie Koty

 

W naszym mieście, w Trzebnicy znajduje się Winna Góra, potocznie zwana przez mieszkańców Kocią Górą lub Kociakiem. Badania turystyczne naszego miasta potwierdziły również, że jednym z symboli kojarzącym się z Trzebnicą jest właśnie kot. W mieście, w kilku miejscach pojawiły się rzeźby kotów i wspólnie połączone dały początek nowej atrakcji – kociej ścieżce po mieście.

 

 

Kociogórek i Lubuszka - rzeźba kotów w rynku.jpeg

 

Kociogórek i Lubuszka – figury kotów na Rynku w Trzebnicy

W lipcu 2010 r. Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima i członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej zainicjowali akcję „KOTY Z KOCICH GÓR”. Na trzebnickim rynku stanęła rzeźba z granitu - Młoda Para: Kociogórek i Lubuszka. Nawiązują one swoimi imionami do potocznej nazwy Wzgórz Trzebnickich jakimi są Kocie Góry oraz do rzeki Lubszy przepływającej pod Trzebnicą, a także do znajdującego się w Ratuszu pałacu ślubów.

 

 

IMG_5053.jpeg

 

Mruczysław – figura kota znajdująca się na trzebnickim deptaku

Kolejna figura kota przedstawia Mruczysława, który nawiązuje do rekreacyjnego charakteru centrum miasta jakim jest deptak w Trzebnicy. Przy Mruczysławie znajduję się specjalna skrzynka na listy która służy do wysyłania wiadomości do Super Kota – maskotki gminy Trzebnica.

Część ul. Daszyńskiego, która aktualnie jest deptakiem dawniej była jednym z najbardziej zatłoczonych I głośnych ulic Trzebnicy, a po przebudowie stała się bezpiecznym i klimatycznym miejscem z restauracjami i kawiarniami, prowadzącym do Rynku.

 

 

IMG_1527.jpeg

 

Trzebniczek- figura kota znajdująca się przy Urzędzie Miasta w Trzebnicy

Podążając kocią ścieżką natkniemy się na kolejną figurę kota – Trzebniczka. Trzyma on w swoim pyszczku akt nadania praw miejskich Trzebnicy, które miasto otrzymało 1250 roku. Pierwszym właścicielem miejscowości był możnowładca śląski Piotr Włostowic.

 

 

IMG_6163.jpeg

 

Nastroszek – figura kota znajdująca się w Parku Solidarności

Nastroszek swoją zabawną pozą nawiązuje do rodzinnego i rekreacyjnego charakteru parku w którym się znajduje.

Pomiędzy ulicami: Stawową, Klasztorną, Oleśnicką i Ks. Dz W. Bochenka znajduje się bowiem najpiękniejszy trzebnicki rodzinny park, liczący ponad 1 ha, Park Solidarności.Park został poddany gruntownej rewitalizacji w 2010 roku.

 

 

DSC07816.jpeg

 

Stawcio- figura kota znajdująca się na stawach trzebnickich

Zrewitalizowane stawy trzebnickie odzyskując swój dawny, wypoczynkowy charakter stały się jednym z najczęściej wybieranych miejsc spacerowo-wypoczynkowych przez mieszkańców miasta jak i turystów. Prace modernizacyjne terenów spacerowych przy trzebnickich stawach uczyniły je głównym celem spacerów trzebniczan oraz przyjezdnych gości. Jeden z trzebnickich kotów relaksuje się przy scenie pomiędzy stawami, a na imię mu Stawcio.

 

 

Aquarius.jpeg

 

Aquarius- figura kota znajdująca się prze wejciem do aquaparku w Trzebnicy

Aquarius to kot witający wszystkich miłośników pływania i zabaw wodnych, którzy odwiedzają Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ. Imię kota nawiązuje do kompleksu basenowego składającego się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. W wewnętrznej można skorzystać z basenów sportowego i rekreacyjnego oraz licznych saun, jacuzzi, zjeżdżalni, wiru wodnego oraz brodzika dla dzieci. Basen zewnętrzny (czynny sezonowo) zaopatrzony jest dodatkowo w zjeżdżalnie zewnętrzne, plac zabaw dla najmłodszych z brodzikiem oraz boisko do siatkówki plażowej.

 

 

IMG_1516.jpeg

 

Bonifacy i Filemon – figury kotów znajdujące się przy GCKiS w Trzebnicy

W związku z tym, że rzeźby kotków znajdują się przy wejściu do sali kinowo-widowiskowej, swoje imiona zyskały od znanych wszystkim bohaterów bajek – Filemona i Bonifacego.

15 października 2015 r. na długo zapisze się w kartach historii Trzebnicy. Tego dnia bowiem uroczyście otwarto budynek, dzięki któremu mieszkańcy zyskali komfortowy dostęp do kultury w zupełnie nowym wydaniu. Na ten moment czekało wiele pokoleń trzebniczan, którzy twierdzą, że warto było uzbroić się w cierpliwość.

 

 

MMM_2541.jpeg

 

Diabetes – figura kota znajdująca się przy przychodni zdrowia

Pomysłodawcą imienia Diabetes, bo tak zwie się ów kot, został dr. Paweł Orzechowski, który pokrótce przedstawił historię wyboru takiej, a nie innej nazwy. – Kiedyś spotkałem się z przypadkiem starszej pacjentki, chorej na cukrzyce, której jedynym przyjacielem był właśnie kot Diabetes. Kot ten, jak się okazało posiadał zdolności wykrywania podwyższonego poziomu cukru we krwi swej pani, zawsze w takim przypadku kładł się przy swej opiekunce. Z czasem nie musiała ona nawet mierzyć poziomu insuliny, bo wiedziała, co oznaczało pojawienie się kota – powiedział dr. Paweł Orzechowski i dodał – teraz Diabetes będzie troszczył się o zdrowie wszystkich pacjentów.

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności