Uzdrowiskostrona_gmina.png powrot.pngPowrót
strona_gmina.png Przedwojenne tradycje

strona_gmina.png

 

 

Najstarszym zabytkiem trzebnickiego uzdrowiska jest otwarty w maju 1888 roku dom zdrojowy. Założył go na swoich ziemiach właściciel Otto Müller. Najciekawszym architektonicznie budynkiem był wybudowany w stylu pseudotyrolskim pensjonat leśny Waldhaus Waldfrieden. Oferował on zarówno miejsca noclegowe, jak również miejscową strawę. Właściwości lecznicze trzebnickiego zdroju przyciągały do Trzebnicy licznych kuracjuszy. W rehabilitacji wykorzystywano kąpiele błotne borowinowe oraz lecznicze wody mineralne zawierające związki żelaza. Prężny rozwój uzdrowiska wymusił potrzebę dalszej rozbudowy infrastruktury uzdrowiskowej. Wokół zabudowań uzdrowiskowych powstawało bogate zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Gastronomiczne przeznaczenie miała również położona nieco dalej w malowniczym otoczeniu Lasu Bukowego restauracja (zwana dawniej Restaurant im Buchenwald). Restauracja ta prosperuje do dzisiaj oferując smaczne jedzenie.

W 1905 roku kompleks uzdrowiskowy powiększył się o modernistyczny budynek hotelu zdrojowego. Atrakcją dla kuracjuszy i turystów był także znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie domu zdrojowego Staw Gondolowy (Gondelteich). Schodząc po drewnianym pomoście wynająć można było jedną z zacumowanych przy nim łódek.

Specyficzne właściwości lecznicze okolic Lasu Bukowego przyciągały w te miejsce nie tylko kuracjuszy i turystów. Okolice trzebnickiego uzdrowiska stały się ulubionym miejscem budownictwa indywidualnego bogatszej części niemieckiej społeczności. Dzięki temu powstała w bezpośredniej bliskości uzdrowiska dzielnica zdrojowa. Tworzyła ją spora ilość reprezentacyjnych willi mieszczańskich, z których większość istnieje do teraz.

Po II wojnie światowej kontynuowana była działalność lecznicza przy ulicy Leśnej w Trzebnicy. Od 1951 roku w murach zabudowań uzdrowiskowych funkcjonował ośrodek rehabilitacyjno-ortopedyczny, prowadzący leczenie chorób narządów ruchu dzieci i młodzieży. 

W bezpośredniej bliskości zabudowań trzebnickiego kompleksu uzdrowiskowego znajdował się Las Bukowy, którego część pełniła rolę parku zdrojowego. Można było skorzystać w nim z małej gastronomii, a nawet posłuchać organizowanych tam koncertów muzycznych. Większa część Lasu Bukowego poprzecinana była szlakami spacerowymi.

 

 

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności