Z życia miastastrona_dzieje_sie.png powrot.pngPowrót

Czas na Winną Górę

 

W Urzędzie Miejskim odbyło się otwarcie ofert na budowę małej ścieżki dydaktycznej prowadzącej po terenach Winnej „Kociej” Góry. To pierwszy etap jej rewitalizacji, którego celem jest utworzenie „Trzebnickiego Parku Kulturowego”. Koszt prac to ponad 1 milion zł. W otwarciu ofert wziął udział burmistrz Marek Długozima.

- Dzisiejsze otwarcie ofert to pierwszy krok do powstania „Trzebnickiego Parku Kulturowego” i spełnienia kolejnej obietnicy złożonej mieszkańcom. Po rewitalizacji terenów rekreacyjnych Stawów Trzebnickich, Parku Solidarności, Rynku oraz deptaków na ul. Daszyńskiego i ul. Solnej, przyszedł czas na kolejną, dużą inwestycję. W nowej przestrzeni mieszkańcy i turyści będą mogli wypoczywać, ale też przyswajać wiedzę na temat miejsca, gdzie odkryto ślady bytowania Homo Erectusa sprzed 500 tys. lat – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Co ważnie, jest to projekt przemyślany i skonsultowany z wybitnym naukowcem, który odkrył tę wielką tajemnicę, jaką skrywają nasze wzgórza – z prof. dr. hab. Janem Burdukiewiczem. Ważne było dla mnie, by mieć odpowiednie wsparcie merytoryczne, po to, by wszystko należycie zabezpieczyć i wyeksponować. To nie będzie kolejny „dinopark”, lecz miejsce, z którego będziemy wychodzić bogatsi o wiedzę podaną w przystępny i nowoczesny sposób.

Na ponad półkilometrowej ścieżce znajdą się tablice dydaktyczne, które pomogą przyswoić wiedzę o tym ważnym dla historii człowieka miejscu. Całość zostanie oświetlona, zamontowane będą także kamery monitoringu.

Winna Góra ma wysokość 219 m n.p.m., z jej szczytu rozciąga się panorama Trzebnicy i płaskiej Doliny Baryczy. Do 1987 r. funkcjonowała tu odkrywkowa kopalnia gliny. Wydobywano tu wówczas iły trzeciorzędowe, które transportowano do pobliskiej cegielni kolejką linowo-terenową. W latach 1988-1992 wyrobiska zostały zbadane przez archeologów. Ich pracami kierował wspomniany prof. dr hab. Jan Burdukiewicz. Odkrył wtedy ślady bytowania Homo Erectusa sprzed 500 tys. lat, które okazały się najstarszym obozowiskiem w Polsce i jednym z najdalej wysuniętych na północ Europy.

W kolejnych etapach prac na Winnej Górze planowane jest utworzenie dużej ścieżki, budowa wieży widokowej oraz montaż szeregu innych atrakcji.

13.jpeg 16.jpeg

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności