Z życia miastastrona_dzieje_sie.png powrot.pngPowrót

Spacerem po Winnej Górze

 

Trwają prace związane z pierwszym etapem rewitalizacji Winnej „Kociej” Góry, której celem jest utworzenie Trzebnickiego Parku Kulturowego. Już niebawem przespacerujemy się małą ścieżką dydaktyczną, która w kolejnych latach uzupełniona zostanie o następne atrakcje. Koszt prac, które wykonuje firma „BRUKPOL” ze Strzelec Wielkich to ponad 1 milion złotych.

Na ponad półkilometrowej ścieżce znajdą się tablice dydaktyczne, które pomogą przyswoić wiedzę o tym ważnym dla historii człowieka miejscu. Całość zostanie oświetlona, zamontowane będą także kamery monitoringu. Przypomnijmy, że prof. dr hab. Jan Burdukiewicz w latach 1988-1992, odkrył na Winnej Górze ślady bytowania Homo Erectusa sprzed 500 tys. lat, które okazały się najstarszym obozowiskiem w Polsce i jednym z najdalej wysuniętych na północ Europy.

Teren prac wizytował burmistrz Marek Długozima. – Każdy, kto jest związany z Trzebnicą wie, jak ważnym punktem na jej mapie jest Winna „Kocia” Góra, która nie tylko wrysowała się w jej pejzaż, ale i historię. Odkrycie sprzed ponad ćwierć wieku, tylko potwierdza szczególny charakter tego miejsca, dlatego też i moje działania w sprawie rewitalizacji od samego początku były staranne i przemyślane. Tak by, nie utworzyć na jej terenie kolejnego parku rozrywki, lecz miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści z uwagą i w sposób ciekawy dowiedzą się o historii skrywanej przez lata w cieniu naszej góry. Stąd liczne konsultacje i porozumienie o współpracy podpisane z rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adamem Jezierskim oraz odkrywcą śladów Homo Erectusa prof. dr. hab. Janem Burdukiewiczem – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: – Kolejna obietnica złożona mieszkańcom staje się faktem. Zyskają oni znów miejsce spaceru i relaksu, wzbogacone o bezcenną wiedzę podaną w przystępnej formie. Mam nadzieję, że obok zrewitalizowanego terenu trzebnickich stawów, Winna „Kocia” Góra stanie się drugim ulubionym spacerowym punktem Trzebniczan. W kolejnych etapach planowane jest m.in. powstanie dużej ścieżki, z wieżą widokową i kawiarnią ulokowanymi na szczycie naszej góry – powiedział burmistrz.

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności