Z życia miastastrona_dzieje_sie.png powrot.pngPowrót

Odnowione wnętrza klasztoru

 

Wraz z początkiem listopada, dokładnie w święto patronalne Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, w odnowionych wnętrzach zabytkowego klasztoru Sióstr Boromeuszek zorganizowano tegoroczne obchody patronalnego święta, które przypada 4 listopada.

Siostrom w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli zaproszeni przyjaciele, dobrodzieje i współpracownicy klasztoru. Święto patronalne rozpoczęto wspólną Mszą św. w Bazylice św. Jadwigi Śląskiej o godz. 14.00. Uroczystej Mszy św. przewodniczył w bazylice bp Andrzej Siemieniewski, który ponadto w towarzystwie proboszcza parafii św. Bartłomieja apostoła i św. Jadwigi – ks. Piotra Filasa SDS, poświęcił odnowione klasztorne pomieszczenia oraz portrety cysterskich ksieni wpisane do rejestru zabytków. Gości powitała s. Claret Cecylia Król – Przełożona Generalna Kongregacji s. Boromeuszek w Trzebnicy, w towarzystwie Krystyny Klamińskiej, pełniącej funkcję prezesa Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”. W ramach spotkania przybliżono cele i efekty zakończonego projektu konserwacji i rewitalizacji klasztoru w Trzebnicy. Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima w towarzystwie sekretarza Daniela Buczaka złożył na ręce Siostry Przełożonej list gratulacyjny, będąc pod wielkim wrażeniem efektów prac.

– Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za wielkie zaangażowanie i serce włożone w każdy szczegół, nad którym pochylono się podczas konserwacji i rewitalizacji pomieszczeń klasztornych. Cieszę się także, że jako gospodarz Trzebnicy mogłem dołożyć przysłowiową cegiełkę do tego wielkiego projektu i wspomóc finansowo prace konserwatorskie. Dzięki tym działaniom udało się przywrócić piękno wspaniałym wnętrzom. Wasza działalność doskonale wpisuje się w poszerzenie oferty turystyczno-kulturalnej Gminy Trzebnica. Jednak Sanktuarium i klasztor to nie tylko Pomniki Historii, ale też wyjątkowe miejsce Waszej posługi, pełnienia działalności medycznej, opiekuńczej i charytatywnej, która jest kontynuacją miłosiernej posługi św. Jadwigi Śląskiej. Życzę, aby Wasza posługa i nasza owocna współpraca trwała jak najdłużej – powiedział burmistrz.

W dalszej części zaproszono wszystkich gości na poczęstunek, tzw. „Agapę”, do świeżo wyremontowanego refektarza, a także poczęstowano doskonałą kawą w nowo powstałej kawiarni klasztornej „U św. Jadwigi”. Spotkanie połączono z pokazem prac malarskich Aleksandry Lis, zaś najbardziej wzruszającym momentem spotkania było uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej zmarłej przed miesiącem Siostry Olimpii Konopki – pomysłodawczyni utworzenia Historycznego Muzeum Pocysterskiego Klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy, a zarazem jego wieloletniemu kustoszowi. Od teraz muzeum to będzie nosić Jej imię.

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności