Muzea kategoria_muzea.png powrot.pngPowrót
  kategoria_muzea.png  

Muzeum Regionalne

  kategoria_muzea.png  
     

Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzebnickiej zgromadziło zbiór dokumentów, zdjęć, przedmiotów z pierwszych lat powojennych, które były eksponowane od 1979 r. w Izbie Pamięci Narodowej w trzebnickim ratuszu. Izbę przekształcono w 1990 r. w Muzeum Regionalne. W latach 1998-2008 Muzeum mieściło się w XVIII-wiecznej kamieniczce w Rynku. Obecnie siedziba muzeum znajduje się w Ratuszu.


W muzeum eksponowane są zdjęcia i dokumenty z lat 1945-1947, wystawa fotograficzna R. Eysmontta, prezentująca Trzebnicę z początku XX w., grafiki trzebnickie z XVIII i XIX w., kopie dokumentów i pieczęci średniowiecznych, m.in. Księżnej Jadwigi, książąt śląskich, klasztoru trzebnickiego, pierwsze pieczęcie miasta Trzebnicy i biskupów wrocławskich.

Zbiory zostały wzbogacone o dokumentację odkryć prof. Jana Burdukiewicza. Na terenie Winnej Góry (Kociej Góry) przebywała ok. 500 000 lat temu grupa zbieracko–myśliwska (homo erectus). Wykopaliska archeologiczne w Trzebnicy świadczą o tym, że są to najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich.


Eksponowane są też zabytki wypożyczone z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu: przedmioty znalezione na tych terenach z okresu średniowiecza i najnowsze znaleziska z terenu miasta, m. in. manierki pielgrzymie z XIII w, z którymi pielgrzymi udawali się do grobu św. Jadwigi.


Na wystawie można zobaczyć plany miasta, panoramę Trzebnicy z Kociej Góry (Winnej Góry), planszę dotyczącą fundatorów bazyliki i klasztoru trzebnickiego – św. Jadwigę i Henryka Brodatego, można zapoznać się z najważniejszymi datami z historii miasta oraz zobaczyć stare pocztówki z początku XX w.

Kustosz muzeum:

Zbigniew Lubicz-Miszewski

Kontakt:

Rynek - Ratusz
55 -100 Trzebnica

ZiemiaTrzebnicka.pl

Muzeum czynne :

Wtroki, czwartki i soboty w godzinach 12:00-16:00

 

Muzeum Regionalne w Trzebnicy 1.jpegMuzeum Regionalne w Trzebnicy 3.jpegMuzeum Regionalne w Trzebnicy.jpegEksponaty Muzeum Regionalnego w Trzebnicy; fot. M.Mazurkiewicz_1.jpegEksponaty Muzeum Regionalnego w Trzebnicy; fot. M.Mazurkiewicz_2.jpegfot. M. Mazurkiewicz

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności