O okolicy strona_mapa.png powrot.pngPowrót
strona_gmina.png Wzgórza Trzebnickie

strona_gmina.png

       

Trzebnica położona jest na obszarze o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Wzgórza Trzebnickie to obszar morenowych wzniesień mających postać szerokiego wału ciągnącego się na około dziesięć kilometrów (stąd nazwa Wał Trzebnicki). Większa część wzniesień leży w północnej i północnowschodniej części Dolnego Śląska. Wzniesienia wchodzą w skład moreny czołowej z okresu zlodowacenia środkowopolskiego. Osobliwością są głazy narzutowe przyniesione przez lodowiec ze Skandynawii i Karelii. Najwięcej jest tu czerwonawych granitów i piaskowców.


Malownicze pagórki w większości pokryte są lasami. W wielu miejscach wysokości względne przekraczają sto metrów. Z niektórych wzniesień roztaczają się rozległe pejzaże na pradoliny Baryczy i Odry, na Wzgórza Dalkowskie, na kopulasty wierzchołek Ślęży, a przy korzystnych warunkach pogodowych także na sudeckie pasma: zalesione Góry Sowie, czy Bardzkie, a także ośnieżone szczyty Karkonoszy. Najwyższe wzniesienia to Farna Góra – 257 m n. p. m. i o metr wyższa Ciemna Góra – 258 m n. p. m. Z obydwu tych punktów roztacza się miły dla oka widok na okolice.


Te małe dzieła natury można efektywnie wykorzystać, chociażby ćwicząc kondycję podczas jazdy rowerem po trasach lub spacerując grzbietami Trzebnickich Wzgórz, czy pokonując wzniesienia biegiem lub z modnymi kijami do nordic walkingu.


W samej Trzebnicy znajduje się jedno z najwyższych wzniesień - Winna Góra, potocznie zwana Kocią Górą. Z 219 m. wzniesienia rozciąga się bardzo efektowna panorama na miasto. Na zachodnim stoku tego wzniesienia odnalezione zostały najstarsze ślady człowieka (Homo erectus) na ziemiach polskich.

   

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności