O okolicy strona_mapa.png powrot.pngPowrót
strona_gmina.png Wzgórza Trzebnickie

strona_gmina.png

 

 

Trzebnica położona jest na obszarze o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Wzgórza Trzebnickie to obszar morenowych wzniesień mających postać szerokiego wału ciągnącego się na około dziesięć kilometrów (stąd nazwa Wał Trzebnicki). Większa część wzniesień leży w północnej i północnowschodniej części Dolnego Śląska. Wzniesienia wchodzą w skład moreny czołowej z okresu zlodowacenia środkowopolskiego. Osobliwością są głazy narzutowe przyniesione przez lodowiec ze Skandynawii i Karelii. Najwięcej jest tu czerwonawych granitów i piaskowców.

PA045823.jpeg

 

Malownicze pagórki w większości pokryte są lasami. W wielu miejscach wysokości względne przekraczają sto metrów. Z niektórych wzniesień roztaczają się rozległe pejzaże na pradoliny Baryczy i Odry, na Wzgórza Dalkowskie, na kopulasty wierzchołek Ślęży, a przy korzystnych warunkach pogodowych także na sudeckie pasma: zalesione Góry Sowie, czy Bardzkie, a także ośnieżone szczyty Karkonoszy. Najwyższe wzniesienia to Farna Góra – 257 m n. p. m. i o metr wyższa Ciemna Góra – 258 m n. p. m. Z obydwu tych punktów roztacza się miły dla oka widok na okolice.

Malczow DSC_3224.jpeg


Te małe dzieła natury można efektywnie wykorzystać, chociażby ćwicząc kondycję podczas jazdy rowerem po trasach lub spacerując grzbietami Trzebnickich Wzgórz, czy pokonując wzniesienia biegiem lub z modnymi kijami do nordic walkingu.
W samej Trzebnicy znajduje się jedno z najwyższych wzniesień - Winna Góra, potocznie zwana Kocią Górą. Z 219 m. wzniesienia rozciąga się bardzo efektowna panorama na miasto. Na zachodnim stoku tego wzniesienia odnalezione zostały najstarsze ślady człowieka (Homo erectus) na ziemiach polskich.

TrzebnicaDSC_2511.jpeg

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności