O okolicy strona_mapa.png powrot.pngPowrót
kategoria_trasy.png Na Szlaku Cysterskim

kategoria_trasy.png

 

Turystom zwiedzający trzebnickie zabytki pocysterskie, dysponującym czasem, polecamy wycieczkę do Lubiąża i położonego tam zespołu klasztornego. Jest to najbliżej nas położony obiekt pocysterski na  południowo - zachodnim  szlaku cysterskim. Trasa z  Trzebnicy do Lubiąża to zaledwie 51 km. Z Trzebnicy kierujemy się na Oborniki Śląskie potem na Wołów , cały czas drogą numer 340, następnie w Wołowie kierujemy się na Lubiąż drogą numer 338. Czas podróży orientacyjnie wynosi 53 minuty.

kasztor Lubiąż - Kościół Wniebowzięcia N M P.jpeg

Lubiąż

Pocysterski zespół klasztorny w Lubiążu składa się z kościoła klasztornego z kaplicami, z budynku klasztornego z wewnętrznym dziedzińcem, biblioteką i refektarzem. Północne skrzydło mieści apartamenty opata i jadalnię letnią. Pałac powstał w latach 1681-1699. Na uwagę zasługuje barokowa sala Książęca ( pow. ok. 300 mkw), niezwykłe dzieło sztuki, które gloryfikuje Habsburgów i Kościół katolicki. Drugą reprezentacyjną salą jest letni refektarz opata  - plafony  z alegorycznymi scenami. Biblioteka zajmuje  aż dwa górne piętra ryzalitu południowego. Została ona jednak pozbawiona księgozbioru. Kościół p. w.  Najświętszej Marii Panny od pocz. XIX wieku nie pełnił funkcji sakralnych. Gotycki kościół  został poddany gruntownej barokizacji a po 1945 roku  pozbawiono go dawnego przepychu wyposażenia( wywiezionego m. in. do Warszawy) . Obecnie czeka na renowację i powrót obrazów i rzeźb.

Kościół św. Jakuba swój obecny kształt uzyskał w latach 90. XVII wieku. Był kościołem parafialnym d;a świeckich pracowników klasztoru.

Dawny browar i piekarnię wzniesiono na południowym skraju zespołu na początku XVIII wieku. Obiekt był przebudowywany i w pewnym momencie pełnił funkcje szpitala klasztornego. Budynek narożny to dawna kancelaria klasztorna, umieszczona w północnym skrzydle gospodarczym.

SALA KSIĄŻĘCA.jpeg

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności