Trasy rowerowe kategoria_trasy.png powrot.pngPowrót
 

Trasa rowerowa Trzebnica – Koniówko – Ujeździec Mały - Trzebnica – 34,8 km

 

Zapraszamy do pokonania trasy rowerowej biegnącej z naszego miasta do miejscowości Koniówko, tam wzdłuż Stawów Koniowskich do miejscowości Ujeździec Mały i z powrotem do Trzebnicy ale inną już trasą. Trasa nie jest zbyt skomplikowana, łatwa do pokonania, bez trudnych podjazdów. Trasa prowadzi głównie mało uczęszczaną drogą asfaltową a odcinek z Koniówka do Ujeźdźca Małego o długości 4 km prowadzi przez las wzdłuż Stawów Koniowskich.

Po drodze można zwiedzić kilka lokalnych zabytków w postaci kościołów. Proponujemy zabrać ze sobą lornetki gdyż przy Stawach Koniowskich można obserwować liczne siedliska ptaków. Warto zabrać ze sobą kosz piknikowy i zrobić sobie przerwę w podróży na łonie natury. W sezonie polecamy jagodobranie lub grzybobranie. Idealne miejsce na rodzinny piknik.

 

Plan trasy:

 • Z centrum Trzebnicy kierujemy się na ulicę Prusicką aż do Nowego Dworu (ta część trasy jest znakomicie oznakowana jako międzynarodowy szlak R9 – aż do samego Koniówka).

A tu przy skrzyżowaniu możemy podziwiać rozległy folwark przy którym znajdują się domy mieszkalne z XIX wieku i zabudowania gospodarcze, ślady parkowego zagospodarowania terenu. Ze szczytu byłego lądowiska dla samolotów można podziwiać panoramę okolicy.

 • W Nowym Dworze skręcamy prawo  w kierunku  Domanowic, mijając po drodze miejscowość Brzyków.

Odległość z Trzebnicy do Brzykowa – 5,1 km

Tuż przy głównej drodze w Brzykowie stoi remiza strażacka, która została przebudowana z kaplicy ewangelickiej z początkiem XX wieku.

 • Z Brzykowa zmierzamy do Domanowic.

Odległość z Brzykowa do Domanowic – 6,1 km

W miejscowości możemy podziwiać Dom Ludowy z 1880 roku, stodołę szachulcową z końca XIX wieku. Ocalał również budynek w ,którym znajdowała się gospoda (obecnie świetlica wiejska) a także budynek po byłym sklepie Gustava Gomille. We wsi znajduje się również pomnik poświęcony pamięci poległych na wojnie w Domanowicach.

 • w Domanowicach skręcamy w prawo, udając się kolejno do Przyborowa (przysiółek, dawna osada młyńska) a następnie do Koniowa.

Odległość z Domanowic do Koniowa – 2,9 km

Tutaj warto zatrzymać się na dłuższą chwilę aby zwiedzić przepiękny kościół szachulcowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Świątynię w Koniowie wzniesiono w latach 1765-1766 jako kościół ewangelicki. Orientowaną budowlę o konstrukcji szkieletowej założono na planie prostokąta. Od strony południowej i zachodniej umiejscowiono kruchty, w obrysie zachodniej części nawy – wieżę o konstrukcji słupowej. Budynek nakryty został dachem dwuspadowym oraz cebulastym hełmem z latarnią, umiejscowioną na wieży. We wnętrzu kościoła zachowało się barokowe wyposażenie: znajdujące się na dwóch poziomach empory, ołtarz i prospekt organowy z końca XVIII w. Znajduje się tu też żeliwna chrzcielnica, pochodząca z końca XIX w. Budynek restaurowano w 1. połowie XIX w, remontowano w roku 1958, odnawiano w latach 1969 i 1986. Przy murze przykościelnego cmentarza stoi drewniana, szalowana deskami dzwonnica, o konstrukcji słupowej. Powstała w 1990 r. jako rekonstrukcja dzwonnicy spalonej w 1985 r. Obecnie świątynia jest katolicka. Mieści się w niej parafia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej, nad którą pieczę sprawuje parafia w Koczurkach.

 • Z Koniowa udajemy się do Koniówka -  niewielkiej osady leśnej.

Odległość z Koniowa do Koniówka – 2 km

Uwidoczniona na mapach z poł. XVIII w., nie zmieniła swego charakteru, dwustronnie zabudowanej kilku gospodarstwami ulicówki. W części środkowej znajdują się zabudowania leśnictwa. Na północ od zabudowań w lesie istniała leśniczówka.

Tutaj kończy się szosa i jednocześnie zaczyna się Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.

Okolica jest tutaj przepiękna a to za sprawą zbiorników wodnych należących do akwenu stawów milickich. Tutaj  swoje siedliska ma liczne ptactwo między innymi orzeł bielik, sóweczka, zimorodek, krogulec – gatunki objęte ochroną gdyż należą do rzadkich okazów.

Widoczna ponad lasem wysoka, ceglana wieża to jeden z obiektów przeciwpożarowych Nadleśnictwa Żmigród.  Wieża powstała w latach 70-tych ubiegłego stulecia a na jej szczyt prowadzi 131 stopni krętych schodów i 7 szczebli drabiny.

Okolice Stawów Koniowskich są idealnym miejscem na rodzinny piknik.

 • W Koniówku żegnamy się z trasą R9, ponieważ tuż za stawami skręcamy w prawo udając się leśną drogą przeciwpożarową (tzw. droga żmigrodzka) do Ujeźdźca Małego, mijając po drodze wspomnianą wcześniej wieżę przeciwpożarową. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo w kierunku Trzebnicy.

Odległość z Koniówka do Ujeźdźca Małego – 4 km

Ujeździec Mały to naprawdę mała miejscowość. Ostatnio zyskała jednak rozgłos a to za sprawą Zakładów Przetwórstwa Mięsnego „ Tarczyński SA”, które mają tam swoją siedzibę.

W bezpośrednim sąsiedztwie zakładów znajduje się stacja paliw oraz sklep. 

We wsi na uwagę zasługują: budynek szkoły z początku XX wieku, młyn elektryczny datowany na 1900 rok oraz liczne domy mieszkalne z końca XIX i początku XX wieku. Ciekawostką jest, iż w zbiornikach wodnych w pobliżu miejscowości występuje objęta ścisłą ochroną rzekotka drzew

 • Z Ujeźdźca Małego udajemy się do kolejnej miejscowości a jest nią Ujeździec Wielki (drogą asfaltową w kierunku Trzebnicy).

Odległość z Ujeźdźca Małego do Ujeźdźca Wielkiego – 2,1 km

Na uwagę zasługują liczne budynki mieszkalne z końca XIX i początku XIX wieku. Na północ od osady na wzniesieniu znajduje się dawna osada kultury łużyckiej. W południowo wschodniej części wsi Ujeździec Wielki położony jest staw zarośnięty w dużym stopniu roślinnością szuwarową o pow. ok. 1 ha. Ciekawostką jest, iż na terenie miejscowości występują dąb szypułkowy, robinie białe oraz lipa drobnolistna, które są pomnikami przyrody.

 • Z Ujeźdźca Wielkiego kierujemy się do miejscowości Biedaszków Mały (drogą asfaltową w kierunku Trzebnicy).

Odległość z Ujeźdźca Wielkiego do Biedaszkowa Małego – 1,4 km

We wsi na uwagę zasługuje dom mieszkalny z końca XIX wieku. Ciekawostką jest, iż w zbiornikach wodnych w pobliżu miejscowości występuje objęta ścisłą ochroną rzekotka drzewna. Warto również zauważyć, że na terenie miejscowości występuje lipa drobnolistna, która jest pomnikiem przyrody.

 • Z Biedaszkowa Małego udajemy się drogą asfaltową  do Komorowa – cały czas kierunek Trzebnica.

Odległość z Biedaszkowa Małego do Komorowa – 3,9 km

W miejscowości znajduje się budynek szkoły podstawowej z końca XIX wieku, domy mieszkalne z początku XX wieku, a także mur z kapliczką z końca XIX wieku. Ciekawostką jest, iż na terenach miejscowości występuje objęta ścisłą ochroną białorzytka, należąca do rzadkich okazów ptaków w Polsce.

 • Opuszczając Komorowo podążamy nadal w kierunku Trzebnicy, tym razem zatrzymując się w miejscowości Szczytkowice.

Odległość z Komorowa do Szczytkowic – 1,5 km

We wsi znajduje się zespół mieszkalno-gospodarczy, remiza strażacka oraz liczne domy mieszkalne z początku XX wieku. W północnej części wsi położone jest wiejskie oczko wodne „SZCZYTKOWICKI STAW”o powierzchnia ok. 0,2 ha. Ciekawostką jest, iż w zbiornikach wodnych w pobliżu miejscowości występuje objęta ścisłą ochroną ropucha zielona oraz rzekotka drzewna. Warto również zauważyć, że na terenie miejscowości występuje kasztanowiec pospolity, który jest pomnikiem przyrody.

 • Ze Szczytkowic jedziemy prosto do Trzebnicy. Dojeżdżając do skrzyżowania z drogą krajową numer 15 skręcamy w prawo i kierujemy się prosto do centrum Trzebnicy.

Odległość ze Szczytkowic do Trzebnicy – 5,9 km

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe
Polityka prywatności