Muzeum Regionalne
Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzebnickiej zgromadziło zbiór dokumentów, zdjęć, przedmiotów z pierwszych lat powojennych, które były eksponowane od 1979 r. w Izbie Pamięci Narodowej w trzebnickim ratuszu. Izbę przekształcono w 1990 r. w Muzeum Regionalne. W latach 1998-2008 Muzeum mieściło się w XVIII-wiecznej kamieniczce w Rynku. Obecnie siedziba muzeum znajduje się ponownie w Ratuszu.
W muzeum eksponowane są zdjęcia i dokumenty z lat 1945-1947, wystawa fotograficzna R. Eysmontta, prezentująca Trzebnicę z początku XX w., grafiki trzebnickie z XVIII i XIX w., kopie dokumentów i pieczęci średniowiecznych, m.in. Księżnej Jadwigi, książąt śląskich, klasztoru trzebnickiego, pierwsze pieczęcie miasta Trzebnicy i biskupów wrocławskich.
Zbiory zostały wzbogacone o dokumentację odkryć prof. Jana Burdukiewicza. Na terenie Winnej Góry (Kociej Góry) przebywała ok. 500 000 lat temu grupa zbieracko–myśliwska (homo erectus). Wykopaliska archeologiczne w Trzebnicy świadczą o tym, że są to najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich.
Eksponowane są też zabytki wypożyczone z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu: przedmioty znalezione na tych terenach z okresu średniowiecza i najnowsze znaleziska z terenu miasta, m. in. manierki pielgrzymie z XIII w, z którymi pielgrzymi udawali się do grobu św. Jadwigi.
Na wystawie można zobaczyć plany miasta, panoramę Trzebnicy z Kociej Góry (Winnej Góry), planszę dotyczącą fundatorów bazyliki i klasztoru trzebnickiego – św. Jadwigę i Henryka Brodatego, można zapoznać się z najważniejszymi datami z historii miasta oraz zobaczyć stare pocztówki z początku XX w.
kontakt:
tel.: 697060248
e-mail : tmzt@op.pl
otwarte w poniedziałki, środy i piątki od 12:00 do 16:00